CSR1206JK11L0
Mfr.Part #
CSR1206JK11L0
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.011 OHM 5% 1/2W 1206
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
11mOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CSR1206JK11L0
Stackpole Electronics, Inc. CSR1206JK11L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 11mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C