CR20472J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR20472J
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Failure Rate :
Product Status :
Active
Ratings :
Features :
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thick Film
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Length :
1 mm
Pbfree Code :
yes
Size Code :
0402
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Working Voltage :
50 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Temperature :
70 °C
Resistance :
4700 Ω
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package Height :
0.3 mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625 W
Series :
CR
HTS Code :
Package Width :
0.5 mm