CR161020F
Mfr.Part #
CR161020F
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 102 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Series :
CR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
102 Ohms
Composition :
Thick Film
Ratings :
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Number of Terminations :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Datasheets
CR161020F
Meritek CR161020F
CR Series, Thick Film, 102 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C