CR16101J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR16101J
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±5%
Product Width :
0.5
Resistance :
3.9 Ohm
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
200 ppm/K
Features :
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Product Length :
1
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Failure Rate :
Power Rating :
0.0625 W
Resistance Tolerance :
5
Series :
CR
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C