CR161005F
Mfr.Part #
CR161005F
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Features :
Series :
CR
Resistance :
10 MOhms
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Ratings :
Datasheets
CR161005F
Meritek CR161005F
CR Series, Thick Film, 10 MOhms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C