CR161000F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR161000F
Manufacturer
Meritek
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Tolerance :
1%
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Working Voltage :
50 V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1 W
Rated Temperature :
70 °C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
100 Ω