CR161004F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR161004F
Manufacturer
Meritek
Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Package Length :
1.6 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Height :
0.45 mm
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Size Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1 W
Number of Terminals :
2
Rated Temperature :
70 °C
Reach Compliance Code :
Compliant
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Package Width :
0.8 mm
Working Voltage :
75 V