CR160000F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR160000F
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 0 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
CR
Tolerance :
0.1 %
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage Rating (DC) :
100 V
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Resistance :
16.5 Ω
Ratings :
Width :
1.6002 mm
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Length :
3.2004 mm
Power Rating :
250 mW
RoHS :
Compliant
Height :
660.4 µm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250 mW
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125 °C
Datasheets
CR160000F
Meritek CR160000F
CR Series, Thin Film, 16.5 Ω, 0.1W, 1/10W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C