CR-01FL6--4R75
Mfr.Part #
CR-01FL6--4R75
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.75 OHM 1% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
Series :
CR
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Product Status :
Active
Resistance :
4.75 Ohms
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.010 (0.26mm)
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Features :
Datasheets
CR-01FL6--4R75
Viking Tech CR-01FL6--4R75
CR Series, Thick Film, 4.75 Ohms, 0.05W, 1/20W, ±1%, -55°C ~ 125°C