CL02C100JO2ANNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL02C100JO2ANNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 16V C0G/NP0 01005
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
0.2mm
Tolerance :
±5%
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
10pF
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Series :
CL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Thickness :
228.6μm
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Published :
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Height :
200μm
Voltage - Rated :
16V
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
0.4mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Depth :
200μm
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CL02C100JO2ANNC
Samsung Electro-Mechanics CL02C100JO2ANNC
CL 10pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
CL02C100JO2ANNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
CL02C100JO2ANNC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm