CL02A103KP2NNNC
Mfr.Part #
CL02A103KP2NNNC
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 10000PF 10V X5R 01005
Temperature Coefficient :
X5R
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X5R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Metric) :
0402
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
2008
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
10000pF
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Thickness :
228.6μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CL02A103KP2NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL02A103KP2NNNC
CL 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
CL02A103KP2NNNC Overview
A program's size/dimension is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 10V, it is capable of operating.
CL02A103KP2NNNC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V