CL02A102KQ2NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL02A102KQ2NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 6.3V X5R 01005
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
0.4mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Width :
0.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm