CL02A102KP2NNNC
Mfr.Part #
CL02A102KP2NNNC
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 1000PF 10V X5R 01005
Temperature Characteristics Code :
X5R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
228.6μm
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1000pF
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Datasheets
CL02A102KP2NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL02A102KP2NNNC
CL 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
CL02A102KP2NNNC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 10V allows it to function.
CL02A102KP2NNNC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V