CL024-050
Mfr.Part #
CL024-050
Manufacturer
Laird Connectivity
Description
TXRX RS232 2.4GHZ 50MW DB9
Manufacturer :
Laird Connectivity
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Function :
Transceiver
Max Operating Temperature :
80°C
Operating Supply Voltage :
30V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Applications :
Industrial Monitoring and Control, Wireless Alarm and Security Systems
Logic Function :
Transceiver
Min Operating Temperature :
-40°C
Frequency :
2.4GHz
Output Power :
50mW
Interface :
RS-232 (DB9)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CL024-050
Transceiver 2.4GHz RS-232 (DB9) 30V
CL024-050 Overview
Apps for Industrial Monitoring and Control, Wireless Alarm and Security Systems are available on the wireless RF transmitter.For RF Transmitter operation, the maximum operating temperature should be 80°C°C.At a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius, it maintains its reliability.A 30V supply voltage provides maximum efficiency.
CL024-050 Features
Minimum of -40°C°C