CL02B151KP2NNNC
Mfr.Part #
CL02B151KP2NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 150PF 10V X7R 01005
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CL
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
150pF
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
228.6μm
Length :
0.4mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Width :
0.2mm
Height :
0.2mm
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CL02B151KP2NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL02B151KP2NNNC
CL 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
CL02B151KP2NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
CL02B151KP2NNNC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V