CFR2WSJR-73-240K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR2WSJR-73-240K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 240K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Carbon Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
2W
Resistance :
240kOhm
Series :
CFR
Datasheets
CFR2WSJR-73-240K
YAGEO CFR2WSJR-73-240K
240kOhm, 2W, Carbon Film,