CFR25SJR-52-1K2
Mfr.Part #
CFR25SJR-52-1K2
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
1.2kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Cylindrical
Published :
Lead Diameter :
0.45 mm
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFR25SJR-52-1K2
YAGEO CFR25SJR-52-1K2
FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,