CFR25J470R
Mfr.Part #
CFR25J470R
Description
RES 470 OHM 5% 1/3W AXIAL
Resistance :
470 Ohm
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Surface Mount :
No
Lead Length :
28 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Termination Style :
Wire
Type :
Standard
Max Operating Temperature :
155 °C
Diameter :
2.5 mm
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Series :
Size / Dimension :
0.098 Dia x 0.268 L (2.50mm x 6.80mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Rated Temperature :
70 °C
Working Voltage :
250 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
TE Connectivity
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Lead Diameter :
0.54 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Failure Rate :
Base Product Number :
CFR25
Qualification :
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating :
250V
Min Operating Temperature :
-55 °C
Resistance Tolerance :
5
Product Length :
6.8
Voltage Rating (DC) :
250 V
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
333 mW
RoHS :
Details
Power Rating :
0.3333 W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Product Type :
Carbon Film Resistors
Product Width :
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Product Status :
Active
Termination :
Length :
6.8 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33 W
Mount :
Axial, Through Hole
Technology :
yes
Package Length :
6.8 mm
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Resistors
Resistor Type :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
Military Standard :
Not
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 6 days ago)
1
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
ELV :
Compliant
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Features :
Package :
Retail Package
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CFR25J470R
TE Connectivity AMP Connectors CFR25J470R
Axial, Through Hole High Reliability, 470 Ohm, 0.333W, 1/3W, Carbon Film,