CFR16J33K
Mfr.Part #
CFR16J33K
Description
RES 33K OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
HTS Code :
TE Connectivity
Tolerance :
±5%
Carbon Film
Product Status :
Active
Product Type :
Carbon Film Resistors
Type :
Standard
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.073 Dia x 0.138 L (1.85mm x 3.50mm)
Power Rating :
0.25 W
Product Width :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
200V
Construction :
Tubular
Resistance Tolerance :
5
Subcategory :
Resistors
Resistor Type :
High Reliability
Mounting Style :
PCB Mount
Base Product Number :
CFR16
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Diameter :
1.85 mm
Features :
Number of Terminals :
2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Qualification :
Resistance :
33 kOhm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package :
Tape and Box (TB)
Working Voltage :
200 V
RoHS :
Details
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Technology :
Carbon Film
Rated Temperature :
70 °C
Product Length :
3.5
Failure Rate :
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Lead Length :
28 mm
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Ammo Pack
Package Length :
3.5 mm
Pbfree Code :
yes
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
0.45 mm
Series :
CFR16, Neohm
Termination Style :
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Length :
3.5 mm
Datasheets
CFR16J33K
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J33K
High Reliability, 33 kOhm, 0.25W, 1/4W, Carbon Film,