CFR100G56R
Mfr.Part #
CFR100G56R
Package / Case
Radial
Description
RES 56 OHM 2% 1W AXIAL
Carbon Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Resistance :
56 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.433 (11.00mm)
Package :
Tape and Box (TB)
Termination :
PC Pins
Features :
Voltage Rating - AC :
160V
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.283 L x 0.236 W (7.20mm x 6.00mm)
Voltage Rating - DC :
250V
Supplier Device Package :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Series :
MKT1817
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.197 (5.00mm)
Failure Rate :
Ratings :
Tolerance :
±20%
Base Product Number :
CFR100
Power (Watts) :
1W
Capacitance :
0.068μF
Datasheets
CFR100G56R
56 Ohms, 1W, Carbon Film,