CFR100G3K3
Mfr.Part #
CFR100G3K3
Description
RES 3.3K OHM 2% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
TE Connectivity
Series :
Working Voltage :
500 V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
No
Tolerance :
±2%
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
Features :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package Length :
12 mm
Power (Watts) :
1W
Construction :
Tubular
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
0.7 mm
Number of Terminals :
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Resistance :
3.3 kOhms
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Supplier Device Package :
Technology :
Carbon Film
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Lead Length :
25 mm
Rated Temperature :
70 °C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Datasheets
CFR100G3K3
FIXED RESISTOR, 3.3 kOhms, 1W, Carbon Film,