CFR100G1K2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR100G1K2
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.2K OHM 2% 1W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Voltage - Rated :
500V
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Mount :
Axial, Through Hole
Published :
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Resistors :
1
ELV :
Compliant
Diameter :
5mm
Construction :
Tubular
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
Resistance :
1.2kOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Series :
CFR100, Neohm
Composition :
Carbon Film
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
CFR100G1K2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, Carbon Film,