CFR100G2K2
Mfr.Part #
CFR100G2K2
Description
RES 2.2K OHM 2% 1W AXIAL
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±2%
Power Rating :
1W
Ammo Pack
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pbfree Code :
yes
ELV :
Compliant
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Resistors :
1
Series :
CFR100, Neohm
Lead Diameter :
0.7 mm
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Published :
Resistance :
2.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
CFR100G2K2
FIXED RESISTOR, 2.2kOhm, Carbon Film,