CFR16J2R2
Mfr.Part #
CFR16J2R2
Description
RES 2.2 OHM 5% 1/4W AXIAL
Tape and Box (TB)
Construction :
Tubular
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Published :
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
2.2Ohm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Carbon Film
Diameter :
1.85mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Package / Case :
Axial
ELV :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
200V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Resistors :
1
Surface Mount :
No
Series :
CFR16, Neohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
CFR16J2R2
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J2R2
FIXED RESISTOR, 2.2Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,