CFR16J180KJIT
Mfr.Part #
CFR16J180KJIT
Description
RES 180K OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Number of Terminations :
2
TE Connectivity
Package :
Tape and Box (TB)
Number of Terminals :
2
Resistance :
180 kOhms
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Technology :
Carbon Film
Terminal Shape :
Wire
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Supplier Device Package :
Axial
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
CFR16, Neohm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Base Product Number :
CFR16
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
Package / Case :
Size / Dimension :
0.073 Dia x 0.138 L (1.85mm x 3.50mm)
Datasheets
CFR16J180KJIT
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J180KJIT
FIXED RESISTOR, 180 kOhms, 0.25W, 1/4W, Carbon Film,