CFR16J120R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR16J120R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 120 OHM 5% 1/4W AXIAL
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
120 Ohm
Pbfree Code :
yes
Ratings :
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Product Length :
3.5
JESD-609 Code :
e3
Termination Style :
Axial
Power Rating :
0.25 W
Tolerance (+ or -) :
5%
Diameter :
1.85 mm
TE Connectivity
Specifications :
Male
Qualification :
Supplier Device Package :
Military Standard :
Not Required
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Width :
Composition :
Carbon Film
Construction :
Cylindrical
Product Diameter (mm) :
1.85(mm)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Failure Rate :
Package :
Bulk
Series :
Han® Q
Lead Diameter :
0.45 mm
Packing Method :
Ammo Pack
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Resistor Type :
High Reliability
RoHS :
Details
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package Length :
3.5 mm
Resistance Tolerance :
5
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Technology :
Carbon Film
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Product Length (mm) :
3.5(mm)
Case Style :
Conformal Coated
Rated Temperature :
70 °C
Subcategory :
Resistors
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
200V
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.073 Dia x 0.138 L (1.85mm x 3.50mm)
Product Type :
Carbon Film Resistors
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Accessory Type :
Coding Pin
Flame-Proof Support :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
For Use With/Related Products :
Han® Q Inserts
Working Voltage :
200 V
Length :
3.5 mm
Product Depth (mm) :
Package / Case :
Product Status :
Active
Type :
Tolerance :
±5%
Features :
Number of Terminals :
2
Lead Length :
28 mm
Datasheets
CFR16J120R
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J120R
High Reliability, 120 Ohm, 0.25W, 1/4W, Carbon Film,