CFR16J100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR16J100K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Voltage Rating :
200V
Features :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.073 Dia x 0.138 L (1.85mm x 3.50mm)
RoHS :
Details
Case Style :
Conformal Coated
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Terminal Shape :
Wire
Tolerance (+ or -) :
5%
Surface Mount :
No
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Product Type :
Carbon Film Resistors
Resistance :
100 kOhm
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Ammo
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistor Type :
High Reliability
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 days ago)
Number of Resistors :
1
Product Status :
Active
Length :
3.5 mm
Qualification :
Lead Length :
28 mm
Height - Seated (Max) :
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Military Standard :
Not Required
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Termination :
Axial
Product Length :
3.5
Base Product Number :
CFR16
Product Length (mm) :
3.5(mm)
TE Connectivity
Rated Temperature :
70 °C
Tolerance :
±5%
Voltage Rating (DC) :
200 V
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Temperature Coefficient :
-1,200, 0 ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Working Voltage :
200 V
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Diameter (mm) :
1.85(mm)
Diameter :
1.85 mm
Package Length :
3.5 mm
Lead Diameter :
0.45 mm
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Flame-Proof Support :
No
ELV :
Compliant
Termination Style :
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing (nom) :
Number of Terminals :
2
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
155 °C
Failure Rate :
Not Required
Power Rating :
0.25 W
Series :
CFR16, Neohm
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Packing Method :
Ammo Pack
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Resistance Tolerance :
Radiation Hardening :
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Composition :
Carbon Film
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250 mW
Construction :
Cylindrical
Mount :
Axial, Through Hole
Product Width :
Lead Free :
Lead Free
Technology :
Carbon Film
Supplier Device Package :
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Type :
HTS Code :
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
Datasheets
CFR16J100K
TE Connectivity AMP Connectors CFR16J100K
Axial, Through Hole High Reliability, 100 kOhm, 0.25W, 1/4W, Carbon Film,