CFR100J68K
Mfr.Part #
CFR100J68K
Description
RES 68K OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Product Length :
12mm
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Features :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Package :
Tape and Box (TB)
Resistor Type :
High Reliability
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Package / Case :
Axial
Technology :
Carbon Film
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Product Width :
Product Diameter (mm) :
5(mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Resistance :
68000(ohm)
TE Connectivity
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
Ammo
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
Series :
CFR100, Neohm
Power Rating(s) :
1(W)
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Temperature Coefficient :
-450 to 0(ppm/°C)
HTS Code :
Package Length :
12 mm
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Composition :
Carbon Film
Type :
Diameter :
5 mm
Lead Length :
25 mm
Product Depth (mm) :
Case Style :
Conformal Coated
Failure Rate :
Not Required
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Resistance Tolerance :
± 5%
Product Status :
Active
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Flame-Proof Support :
No
Power Rating :
1W
Height - Seated (Max) :
Packing Method :
Ammo Pack
Reach Compliance Code :
Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Base Product Number :
CFR100
Product Type :
Carbon Film Resistors
Working Voltage :
500 V
Supplier Device Package :
Rated Temperature :
70 °C
Surface Mount :
yes
Voltage Rating :
500V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
1W
Military Standard :
Not Required
Tolerance (+ or -) :
5%
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
0.7 mm
Length :
12 mm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
EAR99
Product Length (mm) :
Qualification :
Number of Terminals :
2
Datasheets
CFR100J68K
High Reliability, 68000(ohm), 1W, Carbon Film,