CFR100J47R
Mfr.Part #
CFR100J47R
Description
RES 47 OHM 5% 1W AXIAL
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Composition :
Carbon Film
Max Power Dissipation :
1W
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
CFR100, Neohm
Number of Resistors :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
5mm
Tolerance :
±5%
Construction :
Tubular
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
Voltage - Rated DC :
500V
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
500V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Published :
Military Standard :
Not
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
47Ohm
ELV :
Datasheets
CFR100J47R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 47Ohm, Carbon Film,