CFR100J22K
Mfr.Part #
CFR100J22K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 22K OHM 5% 1W AXIAL
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±5%
Number of Resistors :
1
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Number of Terminations :
2
Series :
CFR100, Neohm
Diameter :
5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
500V
Voltage - Rated DC :
500V
Mount :
Axial, Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Resistance :
22kOhm
Package / Case :
Axial
ELV :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
1W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Construction :
Tubular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Composition :
Carbon Film
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Datasheets
CFR100J22K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 22kOhm, Carbon Film,