CFR100J1K5
Mfr.Part #
CFR100J1K5
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.5K OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Number of Terminations :
2
HTS Code :
RoHS :
Details
Product Length :
12mm
Surface Mount :
No
Height - Seated (Max) :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
High Reliability
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
CFR100, Neohm
Product Status :
Active
Subcategory :
Resistors
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Product Diameter (mm) :
5(mm)
Package :
Tape and Box (TB)
Lead Length :
25 mm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
1W
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
0.7 mm
Product Length (mm) :
12(mm)
Product Type :
Carbon Film Resistors
Tolerance :
±5%
Length :
12 mm
Qualification :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
Not Required
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Resistance :
1500(ohm)
Packaging :
Ammo
Terminal Shape :
Wire
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Package Length :
12 mm
Power Rating :
1W
Composition :
Carbon Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Supplier Device Package :
Axial
Case Style :
Conformal Coated
Diameter :
5 mm
Flame-Proof Support :
No
Tolerance (+ or -) :
5%
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Factory Lead Time :
15 Weeks, 6 Days
Package / Case :
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Voltage Rating :
500V
Lead Spacing (nom) :
Temperature Coefficient :
-450 to 0(ppm/°C)
Resistance Tolerance :
± 5%
Power Rating(s) :
Technology :
Carbon Film
Rated Temperature :
70 °C
Termination Style :
Product Width :
TE Connectivity
Type :
Working Voltage :
500 V