CFR100J1K2
Mfr.Part #
CFR100J1K2
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.2K OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
ELV :
Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
Published :
Number of Resistors :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Resistance :
1.2kOhm
Series :
CFR100, Neohm
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
0/ -450ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Voltage - Rated DC :
500V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Carbon Film
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
Tubular
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
5mm
Datasheets
CFR100J1K2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, Carbon Film,