CFR100J150R
Mfr.Part #
CFR100J150R
Package / Case
Module Cube
Description
RES 150 OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance (+ or -) :
5%
Rated Temperature :
70 °C
Operating Pressure :
100 PSI (689.48 kPa)
Lead Diameter :
0.7 mm
Supplier Device Package :
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Length :
12 mm
Product Diameter (mm) :
5(mm)
Package :
yes
Resistance Tolerance :
5
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Features :
Series :
PPT2
2
Failure Rate :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Flame-Proof Support :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Product Type :
Carbon Film Resistors
Military Standard :
Not Required
Power (Watts) :
1W
Output :
0 V ~ 5 V
Type :
Carbon Film
Product Length (mm) :
12(mm)
Resistor Type :
High Reliability
Lead Length :
25 mm
Voltage Rating :
500V
Port Size :
Female - 1/8 (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13 (3.18mm) Tube
RoHS :
Details
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
TE Connectivity
Resistance :
150 Ohm
Construction :
Cylindrical
Accuracy :
±0.075%
Case Style :
Conformal Coated
Working Voltage :
500 V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
Power Rating(s) :
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Product Length :
12
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminals :
2
Technology :
Diameter :
5 mm
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Surface Mount :
No
Subcategory :
Resistors
Output Type :
Analog, RS-485
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Width :
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Package Length :
12 mm
Voltage - Supply :
6 V ~ 34 V
Temperature Coefficient :
-500, -100 ppm/°C
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Package / Case :
Module Cube
Qualification :
Termination Style :
Connector
Product Status :
Active
Product Depth (mm) :
HTS Code :
Base Product Number :
CFR100
Port Style :
Barbed, Threaded
Power Rating :
1.0000 W
Maximum Pressure :
600 PSI (4136.85 kPa)
Pressure Type :
Gauge
Datasheets
CFR100J150R
Introducing Through Hole Resistors TE Connectivity AMP Connectors CFR100J150R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C ~ 110°C, Output:0 V ~ 5 V, Type:Carbon Film, Package / Case:Module Cube, CFR100J150R pinout, CFR100J150R datasheet PDF, CFR100J150R amp .Beyond Through Hole Resistors TE Connectivity AMP Connectors CFR100J150R ,we also offer AC03000002209JACCS, AC03000001000JACCS, AC03000001000JAC00, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
High Reliability, 150 Ohm, 1W, Carbon Film,