CFR100J150K
Mfr.Part #
CFR100J150K
Description
RES 150K OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Working Voltage :
500 V
Product Status :
Active
Color :
Black
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Product Type :
Carbon Film Resistors
Style :
Cat6a
Tolerance :
±5%
Rated Temperature :
70 °C
Height - Seated (Max) :
Diameter :
5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Positions/Contacts :
8p8c (RJ45, Ethernet)
Lead Length :
25 mm
RoHS :
Details
Package Length :
12 mm
Lead Diameter :
0.7 mm
Supplier Device Package :
Axial
Construction :
Tubular
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Terminals :
2
Termination Style :
Type :
Standard
Failure Rate :
Surface Mount :
No
Voltage Rating :
500V
Resistance :
150 kOhms
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Qualification :
Power (Watts) :
1W
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
TE Connectivity
Package / Case :
Package :
Tape and Box (TB)
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Resistance Tolerance :
± 5%
Features :
Molded Plugs
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Shielding :
Double Shielded
Technology :
Carbon Film
Reach Compliance Code :
Compliant
Resistor Type :
High Reliability
Product Width :
Power Rating :
1W
Series :
RJF
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Type :
Round Cable
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Composition :
Carbon Film
Connector Type :
Plug to Plug
Product Length :
12mm
Length :
11.50 (3.50m)
Datasheets
CFR100J150K
High Reliability, 150 kOhms, 1W, Carbon Film,