CFR100J10K
Mfr.Part #
CFR100J10K
Description
RES 10K OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
-500, -100 ppm/°C
Height - Seated (Max) :
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
Base Product Number :
VE305
Carbon Film
Failure Rate :
Not Required
Factory Lead Time :
14 Weeks, 5 Days
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Power Rating :
1.0000 W
RoHS :
Details
TE Connectivity
Lead Diameter :
0.7 mm
Product Width :
Supplier Device Package :
Axial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Product Status :
Active
Flame-Proof Support :
No
Features :
Product Length (mm) :
12(mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Termination Style :
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Tolerance (+ or -) :
5%
Resistance Tolerance :
5
Type :
Carbon Film
Power Rating(s) :
1(W)
Diameter :
5 mm
Package / Case :
Technology :
Surface Mount :
No
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Packaging :
Ammo
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±5%
Product Length :
12
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
500V
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
HTS Code :
Working Voltage :
500 V
Number of Terminals :
2
Construction :
Cylindrical
ECCN Code :
EAR99
Subcategory :
Resistors
Product Depth (mm) :
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)
Resistance :
10 kOhm
Package :
Bulk
Lead Length :
25 mm
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Package Length :
12 mm
Resistor Type :
High Reliability
Product Diameter (mm) :
5(mm)
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Qualification :
Rated Temperature :
70 °C
Length :
12 mm
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Case Style :
Conformal Coated
Product Type :
Carbon Film Resistors
Reach Compliance Code :
Compliant
Military Standard :
Not Required
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
CFR100J10K
TE Connectivity AMP Connectors CFR100J10K
High Reliability, 10 kOhm, 1W, Carbon Film,