BSC042N03ST
Mfr.Part #
BSC042N03ST
Description
MOSFET N-CH 30V 20A/50A TDSON
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.2mOhm @ 50A, 10V
Number of Pins :
8
Voltage - Rated DC :
30V
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
62.5W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rise Time :
5.8ns
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
28nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3660pF @ 15V
Current Rating :
50A
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Ta 50A Tc
Series :
OptiMOS™
Input Capacitance :
3.66nF
Supplier Device Package :
PG-TDSON-8-5
FET Type :
N-Channel
Rds On Max :
4.2 mΩ
Package / Case :
8-PowerTDFN
Continuous Drain Current (ID) :
50A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 50μA
Datasheets
BSC042N03ST
Infineon Technologies BSC042N03ST
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.2mOhm @ 50A, 10V ±20V 3660pF @ 15V 28nC @ 5V 30V 8-PowerTDFN
BSC042N03ST Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 3660pF @ 15V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 50A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 30V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 4.5V 10V volts (4.5V 10V).
BSC042N03ST Features
a continuous drain current (ID) of 50A
a 30V drain to source voltage (Vdss)