BSC020N03MSGATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BSC020N03MSGATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 25A/100A TDSON
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Type :
N-Channel
Number of Pins :
8
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
8
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
8-PowerTDFN
Factory Lead Time :
26 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Pbfree Code :
No
Vgs (Max) :
±20V
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
Continuous Drain Current (ID) :
25A
Terminal Form :
Flat
Avalanche Energy Rating (Eas) :
200 mJ
Contact Plating :
Tin
Transistor Application :
SWITCHING
Drain-source On Resistance-Max :
0.0025Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rise Time :
14ns
Reach Compliance Code :
not_compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9600pF @ 15V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
16V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
400A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
25A Ta 100A Tc
Series :
OptiMOS™
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
124nC @ 10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2m Ω @ 30A, 10V
Max Dual Supply Voltage :
30V
Case Connection :
DRAIN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Halogen Free :
Halogen Free
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 96W Tc
Power Dissipation :
96W
Datasheets
BSC020N03MSGATMA1
Infineon Technologies BSC020N03MSGATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 2m Ω @ 30A, 10V ±20V 9600pF @ 15V 124nC @ 10V 8-PowerTDFN
BSC020N03MSGATMA1 Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 200 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 9600pF @ 15V.This device has a continuous drain current (ID) of [25A], which is its maximum continuous current.A maximum pulsed drain current of 400A is the maximum peak drain current rated for this device.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 16V volts.Single MOSFETs transistor supports the maximum dual supply voltage when powered by 30V.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
BSC020N03MSGATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 200 mJ
a continuous drain current (ID) of 25A
based on its rated peak drain current 400A.