B81130C1104M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B81130C1104M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 275VAC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
275V
Dielectric Material :
Polypropylene
Length :
18.0086mm
Series :
B81130(LS 15MM)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 275, SAFETY CLASS X2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size Code :
Lead Pitch :
15mm
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
11.9888mm
Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Lead Length :
6mm
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
100°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
760V
Reference Standard :
IEC60384-14
Voltage - Rated DC :
275V
Capacitance :
100nF
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Shape :
Wire
Termination :
PC Pins
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
5.9944mm