B40900B7367M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B40900B7367M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
CAP ALUM 360UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Series :
B40900
Width :
ESR :
18 mOhms
Tolerance :
20 %
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
360 uF
Diameter :
10 mm
Ripple Current :
3.2 A
Package Type :
CAN
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Spacing :
Subcategory :
Capacitors
Height :
Length :
12.5 mm
Product :
Aluminum Hybrid Polymer Capacitors
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Datasheets
B40900B7367M000
EPCOS (TDK) B40900B7367M000
B40900 Aluminum Polymer Capacitor 20% 360uF