B40600A5128M001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B40600A5128M001
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY HYB 1200UF 25V T/H
Stock
79
In Stock :
79
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
7.4 A @ 20 kHz
Brand :
Diameter :
14 mm
Series :
B40600
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.1mOhm
Package / Case :
Axial, Can
Height :
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Termination Style :
Axial
Lead Spacing :
Product :
Aluminum Organic Polymer Capacitors
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
7.4 A
Surface Mount Land Size :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.551 Dia x 0.984 L (14.00mm x 25.00mm)
Subcategory :
Capacitors
Width :
ESR :
5.1 MOhms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Type :
Hybrid
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
25 V
Mounting Type :
Through Hole
Height - Seated (Max) :
Length :
25 mm
Tolerance :
20 %
Package Type :
CAN
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
1200 uF
Datasheets
B40600A5128M001
EPCOS (TDK) B40600A5128M001
B40600 Axial Can Aluminum Polymer Capacitor 0.551Dia x 0.984L 14.00mm x 25.00mm 20% 1200uF 25V