B81122A1683M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B81122A1683M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.068UF 20% 250VAC RAD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Length :
26.4922mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene
Dielectric :
PP
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated AC :
250V
Max Operating Temperature :
100°C
Series :
B81122(LS 22.5MM)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Width :
10.5mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
68nF
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
16.51mm
Lead Length :
6mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250, SAFETY CLASS Y2
Terminal Pitch :
22.5mm
Height :
16.5mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Lead Pitch :
22.5044mm