B41002A3336M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41002A3336M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
7mm
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
1000 hours
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
33μF
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.157 Dia (4.00mm)
Ripple Current :
45mA
Tolerance :
20%
Lead Diameter :
450 µm
Surface Mount Land Size :
Lead Spacing :
0.059 (1.50mm)
Diameter :
4mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
7mm
Ratings :
Series :
B41002
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
1.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Tan Delta :
0.2
Datasheets
B41002A3336M
B41002 33μF Capacitor 20% Bulk Through Hole 45mA 0.157 Dia (4.00mm) -40°C ~ 85°C Polar 1.5mm Radial