B41002A3156M
Mfr.Part #
B41002A3156M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 15UF 20% 10V RADIAL
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter :
450 µm
Tan Delta :
0.2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
28mA
Tolerance :
20%
Diameter :
4mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
15μF
Polarity :
POLARIZED
Life (Hours) :
1000 hours
Height :
7mm
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
1.5mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
10V
Packing Method :
AMMO PACK/TR
Terminal Shape :
Wire
Length :
7mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B41002A3156M
15μF Capacitor 20% Bulk 28mA 1.5mm Radial