B41002A2227M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41002A2227M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
20%
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
220μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter :
500 µm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
Radial
Life (Hours) :
1000 hours
Number of Terminations :
2
Polarity :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.24
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
130mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
3.5mm
Max Operating Temperature :
85°C
Height :
7mm
Diameter :
8mm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
8.509mm
Packing Method :
AMMO PACK/TR
Pbfree Code :
yes
Length :
7mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B41002A2227M
220μF Capacitor 20% Bulk 130mA 3.5mm Radial