AST0821506
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AST0821506
Manufacturer
METZ CONNECT
Description
TERM BLK 15P TOP ENT 2.54MM PCB
Manufacturer :
METZ CONNECT
Product Category :
Wire to Board
Number of Levels :
1
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal and Terminal Block Type :
STRIP TERMINAL BLOCK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Color :
Green
Voltage :
150V
HTS Code :
Pitch :
0.100 2.54mm
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Positions Per Level :
15
Contact Material - Plating :
Copper Alloy - Tin Plated
Feature :
Push Button Actuated
Wire Gauge :
20-26 AWG
Clamp Material - Plating :
Steel
Mating Orientation :
Vertical with Board
Current :
6A
Wire Termination :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
AST0821506
Introducing Wire to Board METZ CONNECT AST0821506 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:150V, Mounting Type:Through Hole, AST0821506 pinout, AST0821506 datasheet PDF, AST0821506 amp .Beyond Wire to Board METZ CONNECT AST0821506 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.100 2.54mm Green Bulk Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Through Hole Vertical with Board Screwless - Spring Cage, Tension Clamp 1 Levels 20-26 AWG