AST0250604
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AST0250604
Manufacturer
METZ CONNECT
Description
TERM BLK 6POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
METZ CONNECT
Product Category :
Wire to Board
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Feature :
Lever Actuated
Number of Levels :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Free :
Lead Free
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Max Supply Voltage :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Wire Termination :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Factory Lead Time :
7 Weeks
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Packaging :
Bulk
Voltage :
300V
Voltage - Rated :
250V
Current Rating :
13.5A
Wire Gauge :
14-28 AWG
Pitch :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Clamp Material - Plating :
Steel
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Max Current Rating :
13A
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Length :
30mm
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Gray
Orientation :
RIGHT ANGLE
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Contact Material - Plating :
Copper Alloy - Tin Plated
Number of Contacts :
6
Datasheets
AST0250604
Introducing Wire to Board METZ CONNECT AST0250604 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, AST0250604 pinout, AST0250604 datasheet PDF, AST0250604 amp .Beyond Wire to Board METZ CONNECT AST0250604 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
METZ CONNECT AST0250604
0.197 5.00mm Gray Bulk Polyamide (PA46), Nylon 4/6 Through Hole Horizontal with Board Screwless - Spring Cage, Tension Clamp 1 Levels 14-28 AWG