AR06BTC8R87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR06BTC8R87
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 8.87 OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Ratings :
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
8.87 Ohms
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Features :
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
aR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Composition :
Thin Film
Base Product Number :
AR06BTC
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
AR06BTC8R87
Viking Tech AR06BTC8R87
AR Series, Thin Film, 8.87 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C