AR03DTC4902N
Mfr.Part #
AR03DTC4902N
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 49K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Resistance :
49 kOhms
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
aR
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Base Product Number :
AR03DTC
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Ratings :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.5%
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
Datasheets
AR03DTC4902N
Viking Tech AR03DTC4902N
AR Series, Thin Film, 49 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C