APT40GR120B2SCD10
Mfr.Part #
APT40GR120B2SCD10
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 1200V 88A 500W TO247
Manufacturer :
Microsemi
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
3.2V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.2V @ 15V, 40A
Switching Energy :
929μJ (on), 1070μJ (off)
Packaging :
Tube
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Package / Case :
TO-247-3
Turn On Delay Time :
20 ns
Turn-Off Delay Time :
166 ns
Published :
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
IGBT Type :
NPT
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Power - Max :
500W
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Max Collector Current :
88A
ECCN Code :
EAR99
Input Type :
Standard
Max Power Dissipation :
500W
Current - Collector Pulsed (Icm) :
160A
Lead Free :
Lead Free
Td (on/off) @ 25°C :
20ns/166ns
Gate Charge :
210nC
Test Condition :
600V, 40A, 4.3 Ω, 15V