APT15D60BCAG
Mfr.Part #
APT15D60BCAG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-247-3
Description
DIODE ARRAY GP 600V 14A TO247
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-609 Code :
e1
Number of Phases :
1
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Mount :
Radial, Through Hole
Number of Elements :
2
3
Current Rating :
14A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Element Configuration :
Common Anode
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Base Part Number :
APT15D60
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
14A
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Number of Terminations :
3
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Average Rectified Current :
14A
Peak Reverse Current :
150μA
Diode Type :
Standard
Peak Non-Repetitive Surge Current :
110A
Voltage - Rated DC :
600V
Radiation Hardening :
No
Published :
Reverse Recovery Time :
80 ns
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 600V
Terminal Position :
Single
Package / Case :
TO-247-3
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8V @ 15A
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
APT15D60BCAG
Microchip Technology APT15D60BCAG
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 14A 600V-DC 2-Element TO-247-3 Through Hole
APT15D60BCAG Overview
As long as the forward voltage is set to 14A, the device will operate.Parts can be powered by currents of 14A.There is a reverse voltage peak of 150μA on devices like this one.
APT15D60BCAG Features
a peak voltage of 150μA
a reverse voltage peak of 150μA
APT15D60BCAG Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
APT15D60BCAG applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23